Spis treści
W międzynarodowym rankingu win, jednym z krajów zajmujących wyróżniające miejsce jest Chorwacja. To właśnie w tym niewielkim kraju rośnie aż 130 rodzimych odmian winorośli – od równin Slawonii po nawet najbardziej odległe wyspy Dalmacji.
Pomimo tego, że Chorwacja nie jest dużym krajem to wyróżnia się na tle innych państw swoją nie tylko geograficzną, ale również klimatyczną różnorodnością. Podzielona na cztery głównej regiony winiarskie, w każdym z nich oferuje inne warunki klimatyczne. To sprzyja specyficznym odmianom o niezwykle rzadkim występowaniu. W ostatnim czasie można dostrzec, że chorwackie wina stopniowo zdobywają (a może odzyskują) reputację, którą można porównać do tych win, które są popularne niemal na całym świecie.
Ciekawostki
Ciekawostką jest, że w 2016 roku właśnie Chorwacja uzyskała aż 63 medale na Decanter World Wine Awards. Natomiast czytelnicy USA TODAY oraz portalu 10Best.com w tym samym roku ogłosili Chorwację jako jedną z dziesięciu najlepszych światowych winnych regionów, które warto zwiedzić.
Już w 1996 roku chorwackie wino przyciągnęło dużą uwagę. Wyniki przeprowadzonych badań enologicznych wykazały, iż znane kalifornijskie czerwone wino Zinfandel jest genetycznie podobne do chorwackich odmian winogron Crljenak Kaštjelanski oraz Tribidrag.
Popularny kucharz Anthony Bourdain potwierdził również „czar” chorwackich win. W momencie, kiedy odwiedził on winiarnię BIBICH w Skradlinie, wręcz wykrzyknął: „Dlaczego w waszym kraju jest tyle wspaniałych win?”. Więcej jego Chorwackich opowieści można znaleźć w książce pt.: „Dookoła świata” autorstwa Anthony Bourdain i Laurie Woolver.
W turystyce coraz częściej dostrzega się i docenia potencjał chorwackich win. Niezwykle popularne są spacery po winnicach, podczas których turyści mają możliwość degustacji win, a także lokalnej kuchni. Te czynności są nazywane „wine and walk” i są najbardziej popularne na Istrii oraz chorwackim Zagorju czy też na półwyspie Pelješac.
Popularne wina
W Chorwacji najbardziej popularne są wytrwane wina, które dodatkowo można podzielić na takie rodzaje jak:
- vrhunsko – wino najwyższej jakości
- kvalitetno – wino dobrej jakości
- stolno – wino stołowe.
Niezależnie od wybranego rodzaju wina, każde z nich staje na wysokości zadania i spełnia oczekiwania smakowe. Wino stołowe pod względem jakościowym występuje na końcu, jednakże to nie oznacza, iż jest ono niesmaczne. Najczęściej podaje się je jako dodatek do obiadu bądź wykorzystuje jako składnik w trakcie gotowania albo pieczenia różnych posiłków.
W Chorwacji produkuje się przede wszystkim wina białe i w mniejszym areale czerwone. Pierwsze z nich stanowią aż 67% całkowitej produkcji. Białe wina o delikatnym smaku przeważa głównie na obszarach kontynentalnych winnic, a w przybrzeżnych winnicach równie często produkuje się wina czerwone.
Większość chorwackich winnic produkuje wina o rozpoznawalnych cechach. Przykładem jest winiarnia Mikulić z półwyspu Pelješac. Wytwarza się w niej musujące wino wykorzystując szampańską metodę produkcji ze szczepów Rukatac oraz Posip. Owoce do tych win są ręcznie zbierane. Z kolei winiarnia Matuško z Potomje oferuje vrhunsko wino wywodzące się ze szczepu Plava Mali – w apelacji Dingač.
Polecane białe odmiany chorwackich win
Jednymi z najczęściej polecanych chorwackich win, są białych odmian zaprezentowane poniżej:
Graševina to najpopularniejsze wino z Chorwacji. Winorośle do niego sadzi się zarówno w Chorwacji, w praktycznie każdym regionie, jak i w innych krajach. Wynika to z łatwego utrzymania, a także odporności na choroby. W regionie Slavonii i stokach gór Papuk oraz Krndija znajduje się główna uprawa.
To wino bardzo często wykorzystuje się w barach i restauracjach podczas przygotowywania gemišta. To nic innego jak białe wino połączone z gazowaną wodą mineralną.
Graševina posiada zielonożółty kolor oraz owocowo-kwiatowy aromat. To wino idealnie komponuje się z daniami z makaronem czy też białym mięsem. Będzie ono również świetnie smakować z owocami morza albo jako zaserwowane w formie aperitif.
Pošip stanowi odmianę uprawianą głównie w Dalmacji – na wyspach Korčula bądź Hvar. Szacuje się, iż to jest jedna z najstarszych odmian białych winogron, które były uprawiane już w starożytności. Pošip wyróżnia się złotożółtą barwą i posiada wysoką kwasowość. Wino jest odświeżające i niezwykle aromatyczne dzięki cytrusowym nutom, spośród których można wyczuć morelę i figi. Można je serwować wraz z daniami rybnymi z grilla, owocami morza, a nawet twardymi serami.
Istarska Malvazija to najbardziej słynne wino wywodzące się z półwyspu Istria. Jego odmiana jest uprawiana praktycznie w całym regionie. Malvazija cechuje się tym, ze daje obfite plony i jest łatwa w utrzymaniu. Podczas degustacji tego wina można dostrzec jego słomkowożółtą barwę z nieco zielonymi refleksami. Istarska Malvazija zawiera w sobie aromat kwiatów akacji, a ponadto w jej nutach można wyczuć również takie owoce jak jabłka oraz gruszki. To wino posiada odrobinę roślinnej goryczy, jednakże cechuje się zrównoważonym smakiem. Istarska Malvazija pasuje do deserów i ryb oraz lekkich dań, jak np. risotto z warzywami.
Traminac jest zdecydowanie najpopularniejszy w Chorwacji. Podawano go w trakcie uroczystości koronacji królowej Elżbiety II. Posiada ono lekko żółta barwę oraz kwiecisty charakter. Traminac jest jednocześnie wyrazisty w smaku, ale również zbalansowany. Można wyczuć w nim cytrusy i kwiatowe nuty. To wino najlepiej serwować ze słodkimi deserami, sałatkami, a także daniami rybnymi i makaronami.
Polecane czerwone odmiany chorwackich win
Spośród chorwackich czerwonych win na szczególną uwagę zasługuje także kilka odmian opisanych poniżej:
Babić stanowi odmianę czerwonych winogron. Są one uprawiane w Dalmacji, a dokładniej m.in w okolicach Primoštenu; w miejscowościach takich jak: Bucavac, Jesenovik, Strana, Kremik i w winnicach Kašteli. Wyróżnia się Babić Mali, który jest pełniejszy w smaku oraz Babić Veliki o słodszym smaku. Babić najlepiej podawać z daniami mięsnymi i pieczeniami.
Frankovka to odmiana czerwonych winorośli, które są uprawiane głównie w kontynentalnej części Chorwackiego kraju. Uznaje się, iż najlepsza gatunkowo Frankovka wywodzi się z Iloku. To wino cechuje rubinowa czerwień i owocowy aromat. W smaku można wyczuć dojrzałe wiśnie wraz z jeżynami. Mogłoby się zatem wydawać, że to wino jest słodkie, ale w rzeczywistości posiada ono nieco kwaskowaty smak. Frankovka zaleca się przede wszystkim do mięsnych dań, a dokładniej do dziczyzny.
Plavac Mali jest jedną z popularniejszych rodzimych odmian wywodzących się z południowej oraz środkowej Dalmacji. jej winorośle pochodzą głównie z półwyspu Pelješac i wysp Havr i Brač. To wino posiada rubinowo-granatowy kolor. W zapachu najbardziej charakterystyczna jest dojrzała śliwka. Ponadto, w aromacie uwalnia się również aromat pieprzu. Plavac Mali wyróżnia się wyrazistym oraz trwałym smakiem.
Dingač to wino ze szczepu Plavac (apelacja i chroniony region geograficzny), które jest najbardziej cenione i jednocześnie najpopularniejsze. W 1961 roku otrzymało ono miano „wino premium”. Inne i także polecane wina to: Plavac Barrique i Plavac Mali Majstor.
Obecnie powstaje coraz więcej sklepów, w których można zamówić wina bezpośrednio pod wskazany adres. Nie każdy jednak chce zamawiać wina z nieznanego źródła. W związku z tym zachęcam do odwiedzenia sklepu internetowego KonobaWine.pl lub stacjonarnego Konoba z Wrocławia. Importują oni wino osobiście, bez pośredników, prosto z Chorwackich winnic. Serdecznie polecam!